Bulaşıklar makineden kirli çıkıyorsa ne yapılması gerekli?

Bulaşıklarınızın makinenizden kirli çıkmasının bir çok nedeni olabilir. Bunun için aşağıdaki noktaları kontrol edin, ve buna göre aksiyon alın.

 1. Deterjan ve parlatıcı bidonları boş olabilir. Öncelikle bidonları kontrol edin, eğer bidonlardan birinde ürün bitmişse, yenisi ile değiştirin.
 2. Deterjan ve parlatıcı dozaj pompaları çalışmıyor olabilir. Pompanın açma-kapama düğmesini ve hortumlarını kontrol edin. Sorununuz devam ediyorsa pompa montajını yapan ekip ile irtibata geçin.
 3. Bulaşıkların baskete dizilişi yanlış olabilir. Bulaşıkların tazyikli su ile yeterince temas edebilmesi için üst üste gelmeyecek şekilde dizilmesi gerekir. Çatal bıçak takımlarının iyi temizlenebilmesi için, bu amaç için yapılmış özel delikli basketlerde karışık olarak sapları aşağı yöne gelecek şekilde dizilmiş olması gerekir.
 4. Su sertliğiniz çok yüksek (>15 dH) olabilir. Su yumuşatma sistemi varsa düzgün çalışıp çalışmadığı kontrol edilmeli. Eğer su yumuşatma sistemi yoksa, deterjan ve parlatıcının dozaj ayarı buna göre yapılmalı ve sert sular için geliştirilmiş özel deterjan ve parlatıcı kullanılmalı.
 5. Ön sıyırma / duşlama yapılmıyor olabilir. Ön sıyırma ve duşlamanın <40oC’den düşük sıcaklıkta yapılması gerekir.
 6. Yıkama sıcaklığı yeterli olmayabilir. Yıkama tankında su sıcaklığının 50-60oC arasında olması gerekir. Makinenin rezistansını kontrol edin.
 7. Fıskiyeler yerinde olmayabilir ya da eksik veya açısı yanlış ya da kirli olabilir. Fıskiyelerin doğru açıda, tam ve temiz olduğundan emin olunması gereklidir.
 8. Yıkama tankında su çok kirli olabilir. Yıkama suyunun gerektikçe değiştirilmesi gerekir.

Bulaşıklar ıslak çıkıyorsa ne yapılması gerekli?

 

Bulaşıklarınızın makinenizden ıslak çıkıyorsa aşağıdaki noktaları kontrol edin, ve buna göre aksiyon alın.

 1. Parlatıcı bidonu boş olabilir. Bidonu kontrol edin, eğer parlatıcı bitmişse yenisi ile değiştirin.
 2. Parlatıcı dozajı yetersiz olabilir. Bu durumda pompa montajını yapan ekip ile irtibata geçin.
 3. Bulaşıkların basketlere dizilişi hatalı olabilir. Bulaşıkların birbirinin üstüne binmeyecek şekilde yerleştirildiğinden emin olun.
 4. Su sertliği uygun olmayabilir. Su sertliğinin 3-8 dH arasında olması gerekmektedir. Sertliğin çok düşük olması durumunda bulaşıklar ıslak çıkabilir.
 5. Durulama sıcaklığı yeterli olmayabilir. Durulama suyu sıcaklığının 80-90oC arasında olması gerekir.
 6. Fıskiyeler yerinde olmayabilir ya da eksik veya açısı yanlış ya da kirli olabilir. Fıskiyelerin doğru açıda, tam ve temiz olduğundan emin olunması gereklidir.

Makinede aşırı köpük varsa ne yapılması gerekli?

Bulaşık makinesinde aşırı derecede köpük oluşumu varsa aşağıdaki noktaları kontrol edin, ve buna göre aksiyon alın.

 1. Ön duşlamada elde bulaşık deterjanı gibi köpüren bir ürün kullanılıyorsa ve bulaşıklar makineye iyi durulanmadan konuyorsa, bulaşık makinesi su tankına elde bulaşık deterjanı karıştığından köpük oluşabilir. Bu durumda ön duşlamada elde bulaşık kullanılmamasını ya da kullanılıyorsa da iyi durulama yapılmasını sağlayın.
 2. Yıkama suyu sıcaklığı düşük olabilir. Yıkama tankında su sıcaklığının 50-60oC arasında olması gerekir. Makinenin rezistansını kontrol edin.
 3. Taşma vanası ve filtreler tıkalı olabilir. Taşma vanası ve filtreler gıda artıkları ile tıkandığında makinede köpük oluşabilir, bu durumda vana ve filtreleri temizleyin.
 4. Su sertliği çok düşük olabilir. Su sertliğinin 3-8 dH arasında olması gerekmektedir. Sertliğin çok düşük olması durumunda köpük oluşabilir.
 5. Yıkama tankında su çok kirli olabilir. Yıkama suyunun gerektikçe değiştirilmesi gerekir.

Makine içinde kireçlenme varsa ne yapılması gerekli?

Bulaşık makinesinde kireçlenme varsa aşağıdaki noktaları kontrol edin, ve buna göre aksiyon alın.

 1. Uzun süre kireç temizliği yapılmadıysa bulaşık makinesinde kireç birikimi olabilir. Periyodik olarak bulaşık makinesini ve yıkama/durulama kollarını kireç çözücü ürünle temizleyin.
 2. Su sertliği yüksekse (>15 dH) makine içinde kısa sürede kireç birikebilir. Bu durumda kireç çözücü ile makine temizliğinin periyodunun sıklaştırılması, sert sular için özel olarak geliştirilmiş bulaşık makinesi deterjanı ve parlatıcısı kullanılması gerekir. Kireç birikimini önlemek için su yumuşatma sistemi kullanılması faydalı olacaktır.

Camlarda korozyon varsa ne yapılması gerekli?

Cam mutfak ekipmanlarınızda korozyon gözlemliyorsanız aşağıdaki noktaları kontrol edin, ve buna göre aksiyon alın.

 1. Su sertliği çok düşükse (<3 dH) camlarda korozyon olabilir. Su sertliğinin 3-8 dH arasında olması gerekir, kontrol edilmeli.
 2. Camlar çok yüksek sıcaklıkta yıkanıyorsa korozyon olabilir. İdeal olarak camların 50-55oC’de yıkanması gerekir.
 3. Kullanılan deterjanın alkalitesi çok yüksek olabilir. Camlar için özel olarak geliştirilmiş, hassas bulaşıklar için özel bulaşık yıkama deterjanı kullanılabilir.

Ekipmanlarda korozyon varsa ne yapılması gerekli?

Çatal-bıçak gibi mutfak ekipmanlarında kararma vb. korozyon gözlemliyorsanız aşağıdaki noktaları kontrol edin, ve buna göre aksiyon alın.

 1. Hatalı ön daldırma yapılmış olabilir. Ekipmanlar ön daldırma ürününün çözeltisinde çok uzun süre bekletildiyse kararma gözlemlenebilir. Ön daldırmanın süresini kontrol edin.
 2. Klorlu ön daldırma ürünü yüksek konsantrasyonda kullanılmış olabilir. Ürünün konsantrasyonunu kontrol edin.